ulubione  konta pocztowe e-mail  kontakt 

Miasto Gdynia

 Strona główna
 Historia Gdyni - galeria
 Spacery po Gdyni
 Gdynia 2010
 Archiwum wydarzeń
 Ul. Świętojańska
 Ścieżki i trasy rowerowe
 Spis remontowanych ulic
 Mapy Gdyni
 Domowe strony gdynian
 Artykuły o Gdyni
 Media
 Poznajmy się
 Album Gdyni
 Chat
 Kamery w Gdyni
 Pogoda

Informator turystyczny

 Co warto zobaczyć
 Rozrywka
 Noclegi
 Zakupy
 Jedzenie
 Ważne adresy



Archiwum wydarzeń - rok 2000



lipiec 2000


13 lipca na Skwerze Kościuszki odbył się koncert Maryli Rodowicz. Był to jeden z bardziej udanych koncertów w tym roku w Gdyni. Maryla pokazała się w świetnej formie. Bawiły się nie tylko młode osoby, ale także całe rodziny.

28 lipca otwarto na Skwerze Kościuszki multipleks - Gemini. Znajduje się tam 8 sal kinowych. Największa może pomieścić 543 osoby, a najmniejsza 161. Łączna ilość foteli w salach kinowych to 2144. Poza salami projekcyjnymi znajdują się tam także sklepy, restauracje i kawiarnie.


sierpień 2000


19 sierpnia na końcu Skweru Kościuszki odbyły się koncerty kończące Idea Gdynia Sailing Days. Po wręczeniu żeglarzom medali i nagród niebo nad Gdynią rozbłysło setkami sztucznych ogni. Pokaz trwał prawie 10 minut i był naprawdę niesamowity. Po nim dwudziestotysięczna publiczność obejrzała koncert Reni Jusis i Urszuli. Pierwsza z nich zaśpiewała największe przeboje z obu swoich płyt: 'Zakręcona' i 'Era renifera'. Po niej zaśpiewała przez wszystkich oczekiwana Urszula. Usłyszeliśmy tak wielkie przeboje, jak 'Dmuchawce latawce' i 'Konik'. Jej trwający półtorej godziny koncert zakończył się paroma bisami aż po północy.


wrzesień 2000


20 września w Teatrze Miejskim w Gdyni Andrzej Wajda odebrał honorowe obywatelstwo Gdyni. 'Stojąc na tej scenie mam mieszane uczucia' - powiedział Wajda. 'Właśnie w tym miejscu rozpoczęła się moja długa droga przez teatry. Jestem więc niby na swoim miejscu, a jednocześnie otrzymuję tak niezwykłe wyróżnienie.'
Tytuł Honorowego Obywatela wcześniej otrzymał m. in. Eugeniusz Kwiatkowski i Lech Wałęsa.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Andrzej Wajda podczas uroczystości

Już przed budynkiem teatru na przybycie Andrzeja Wajdy czekał tłum ludzi. Foyer na przyjęcie mistrza zamieniło się w scenografię z "Pana Tadeusza" - na podłodze żwir, gdaczące kury, gęsi, indyki, w rogu wodą tryskała fontanna. Mistrza przywitała Zosia, wręczając mu kosz pełen borowików. Zgromadzona na głównej sali publiczność przyjęła wejście znakomitego reżysera owacjami na stojąco. Sam Andrzej Wajda zachowywał się bardzo swobodnie, opowiadał liczne anegdoty ze swojego życia i pracy. Gdy z widowni wyszła Wiesława Kosmalska (grała w "Człowieku z żelaza") by wręczyć mu kwiaty, reżyser zeskoczył do niej ze sceny. Zgromadzeni obejrzeli potem krótki film o Andrzeju Wajdzie oraz "Pana Tadeusza".


Fragment laudacji wygłoszony podczas uroczystości na cześć artysty:

Andrzej Wajda jest twórcą światowego formatu, ambasadorem polskiej kultury a także ambasadorem wielkich spraw we własnym kraju. Jest powszechnie ceniony za talent i wybitne dzieła, a także za obywatelską, patriotyczną postawę. Zajmują go najważniejsze dla Polaków problemy. Narodowe dziedzictwo, historyczne dylematy, archetypy i stereotypy, polskie wady i cnoty, marzenia, zwycięstwa i klęski, wojny i powstania, losy układające się w dramaty pokoleń - dzieje narodu. Artysta porusza najczulsze struny naszej - widzów - wrażliwości. W wielkiej literaturze, ale i w scenariuszach, które napisało życie szuka prawdy o człowieku. I nie daje recept. Prowokuje niekończące się pytania, budzi uśpione sumienia. Wzywa do odnowy ducha, do powrotu ku wartościom najczystszym, najprostszym. Nazwisko Andrzeja Wajdy zostało wpisane na listy klasyków kina. Jest synonimem najwyższej, artystycznej jakości. Kolejne jego dzieła, a do dziś powstało ich ponad trzydzieści, potwierdzają mistrzowską klasę twórcy. W 1982 roku Andrzej Wajda zdobył Złotą Palmę - najwyższą nagrodę Festiwalu Filmowego w Cannes za "Człowieka z żelaza". Dla nas gdynian ten film ma znaczenie szczególne. Był realizowany między innymi w naszym mieście, we wrześniu 1981 roku, trzy miesiące przed ogłoszeniem stanu wojennego. Jak wspomina Andrzej Wajda , spodziewał się go, czemu dał wyraz w ostatnich scenach filmu, rozgrywających się na żelaznym wiadukcie, przy przystanku kolejki elektrycznej Gdynia Stocznia. Towarzyszy im piosenka o "chłopcach z Grabówka, chłopcach z Chyloni", o Janku Wiśniewskim, który padł od bratobójczej kuli, podczas wydarzeń Grudnia 70. Reżyser spieszył się z realizacją filmu. Zdążył - "Człowiek z żelaza" trafił na ekrany polskich kin jeszcze jesienią 1981 roku... W następnych latach Andrzej Wajda odbierał kolejne nagrody: w 1983 roku Cezara za "Dantona", w 1996 roku Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie - za całokształt twórczości. Rok 2000 przyniósł Andrzejowi Wajdzie najważniejsze trofeum - nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oskara - w uznaniu jego dorobku artystycznego. Jest także Andrzej Wajda członkiem szacownych gremiów. W 1982 roku został honorowym członkiem Brytyjskiej Akademii Filmowej. W 1997 roku obdarzyła go tytułem honorowego członka (na miejsce Federico Felliniego) francuska Akademia Sztuk Pięknych. Jest także Honorowym Obywatelem swoich rodzinnych Suwałk i Honorowym Obywatelem ukochanego Krakowa. Nadanie Andrzejowi Wajdzie tytułu Honorowego Obywatela Gdyni przez Radę Miasta Gdyni jest hołdem stolicy polskiego filmu dla Mistrza Polskiego Kina !

Andrzej Wajda:
Honorowe obywatelstwo, które dzisiaj otrzymuję, jest dla mnie wyróżnieniem niezwykłym. Gdynia zawsze niosta legendę polskich możliwości. Dzięki niej zawsze myśleliśmy, że Polacy mogą coś zrobić, co udowodnili budując Gdynię. Tutaj, na Wybrzeżu, zaczęła się też nowa epoka w naszym życiu dzięki robotnikom z Gdyni i Gdańska. Chcę serdecznie podziękować miastu za to niezwykle wyróżnienie. Jestem szczęśliwy, ze ta uroczystość łączy się z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych. Sukcesy naszych filmów pokazywały światu Polskę, nasze ambicje i oczekiwania. Tutaj między innymi powstawał mój film "Człowiek z żelaza" - jedyny, jaki zrobiłem na zamówienie. Gdy kiedyś wchodziłem do Stoczni Gdańskiej, a było jeszcze daleko do podpisania porozumień, od bram prowadził nas jeden ze stoczniowców. Powiedział wówczas -"Panie Andrzeju, dlaczego pan nie zrobi filmu o nas?". Na pytanie jakiego, odpowiedział "Człowiek z żelaza". Wiedziałem już wtedy, że dla tego jednego człowieka mówiącego w imieniu stoczniowców film ten musimy zrobić. (Skorzystano z materiałów Dziennika Bałtyckiego i Ratusza)


Między 19 a 24 września odbył się XXV Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zaprezentowano 28 filmów konkursowych oraz 80 w czasie różnego rodzaju przeglądów i pokazów. Główną nagrodę Złote Lwy otrzymał film Krzysztofa Zanusiego - "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową".
Zdobywcy Grand Prix FPFF w Gdańsku i w Gdyni w poprzednich latach:



Rok

Tytuł filmu

Reżyseria

1974

Potop

Jerzy Hoffman

1975

Noce i dnie
Ziemia obiecana

Jerzy Antczak
Andrzej Wajda

1976

nagrody nie przyznano

!

1977

Barwy ochronne

Krzysztof Zanussi

1978

Pasja
Bez znieczulenia

Stanisław Różewicz
Andrzej Wajda

1979

Amator

Krzysztof Kieślowski

1980

Paciorki jednego różańca

Kazimierz Kutz

1981

Gorączka

Agnieszka Holland

1982

festiwal nie odbył się

-

1983

festiwal nie odbył się

-

1984

Austeria

Jerzy Kawalerowicz

1985

Kobieta w kapeluszu

Stanisław Róźewicz

1986

Siekierezada

Witold Leszczyński

1987

Matka Królów

Janusz Zaorski

1988

Krótki film o zabijaniu
Krótki film o miłości

Krzysztof Kieślowski

1989

nagrody nie przyznano

!

1990

Ucieczka z kina Wolność

Wojciech Marczewski

1991

nagrody nie przyznano

!

1992

Wszystko co najważniejsze

Robert Glinski

1993

Przypadek Pekosińskiego
Kolejność uczuć

Grzegorz Królikiewicz
Radosław Piwowarski

1994

Zawrócony

Kazimierz Kutz

1995

Girl Guide

Juliusz Machulski

1996

nagrody nie przyznano

!

1997

Historie miłosne

Jerzy Stuhr

1998

Historia kina w Popielawach

Jan Jakub Kolski

1999

Dług

Krzysztof Krauze

2000

Życie jako śmiertelna choroba
przenoszona drogą płciową

Krzysztof Zanussi


Krzysztof Zanussi Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową
60 - letni lekarz odkrywa, że cierpi na nieuleczalną chorobę. Porządkując swoje życiowe i duchowe sprawy, stawia sobie pytanie o sprawy ostateczne i ich znaczenie. Odpowiedź przychodzi w ostatniej chwili i z nieoczekiwanej strony. Nagroda Grand Prix na festiwalu w Moskwie


Na Polance Redłowskiej między 22 a 24 września odbyła się impreza "Dary ziemi i filmu polskiego". Szczególną atrakcją tegorocznych Darów były castingi do polskich filmów. Pozy tam - jak co roku - można było zaopatrzyć się w zapasy miodu, midu pitnego i wina, zakupić przeróżne sadzonki drzew, zjeść prawdziwą wojskową grochówkę oraz obejrzeć drapierzne ptaki tresowane przez uczniów Zespołu Szkół Leśnych z Tucholi. Szczególnym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczestników cieszyły się zagrody ze zwierzętami.


W Gdyni gościł Ryszard Horowitz artysta - fotografik na co dzień mieszkający w Nowym Jorku. Z tej okazji zorganizowano wystawę jego prac w multupleksie Silver Screen.


październik 2000


Franciszek Pióro

103-letni Franciszek Pióro został awansowany do stopnia komandora. Pozuje do zdjęcia pod dzwonem okrętowym na pokładzie ORP "Błyskawica".(fot.Stefan Kraszewski/pap)


22.10 zmarła Franciszka Ciegielska prezydent Gdyni w latach 1990 - 1998. Za jej kadencji Gdynia "odżyła" i zaistniała w świecie. Odeszła wielka gdynianka!

Franciszka Cegielska

Była przez dwie kadencje prezydentem Gdyni (1990-1998), a także Posłanką AWS i ostatnio (od 1999 roku) Ministrem Zdrowia.
Żyła 54 lata. Zmarła w krakowskim szpitalu. Jej pogrzeb poprzedzony mszą żałobną w kościele oo. Franciszkanów (o godzinie 12) odbędzie się w piątek (27 października) po południu na cmentarzu w Gdyni Witominie.

Za jej prezydentury Gdynia została pierwszym w Polsce europejskim miastem. Ulica Świętojańska stała się nieomal z dnia na dzień sławna w całej Polsce. To tutaj mieszczą się sklepy o światowej renomie.
Polityka była jej żywiołem. Nie myślała jednak o sobie, ale o interesie innych. Za czasów swojej prezydentury - o interesie Gdynian, a potem jako Minister - o interesie wszystkich Polaków. W rankingach popularności zawsze zajmowała czołowe pozycje.

Odeszła wielka osobowość.



Gdynia i okolice



Strony oficjalne

 Urząd Miejski
 Rozkład jazdy ZKM
 Gdyński Oœrodek Sportu i Rekreacji
 Akwarium Gdyńskie
 SKM
 Województwo Pomorskie
 Policja
 Utrudnienia na drogach

SONDA
Z czym Ci się najbardziej kojarzy Gdynia, co jest symbolem Gdyni?

Skwer Kościuszki
Molo w Orłowie
Klif orłowski
Dar Pomorza
ORP Błyskawica
Bulwar Nadmorski
Kamienna Góra
Pomnik gdyńskich rybek
Fontanna na Skwerze
Inny obiekt

kontakt  o portalu  linki  gdyńskie firmy 

Copyright © 2000-2013 BIG B. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.