ulubione  konta pocztowe e-mail  kontakt 

Miasto Gdynia

 Strona główna
 Historia Gdyni - galeria
 Spacery po Gdyni
 Gdynia 2010
 Archiwum wydarzeń
 Ul. Świętojańska
 Ścieżki i trasy rowerowe
 Spis remontowanych ulic
 Mapy Gdyni
 Domowe strony gdynian
 Artykuły o Gdyni
 Media
 Poznajmy się
 Album Gdyni
 Chat
 Kamery w Gdyni
 Pogoda

Informator turystyczny

 Co warto zobaczyć
 Rozrywka
 Noclegi
 Zakupy
 Jedzenie
 Ważne adresy



Ulica Świętojańska



Dzisiejsza ul. Świętojańska początkowo nazywała się Drogą Oksywską, bo przez wieki łączyła starą wieś Oksywie poprzez Gdynię z prehistorycznym szlakiem stanowiącym przedłużenie Drogi Królewskiej, w przeszłości znanej jako via regia, wiodącej z południa kontynentu europejskiego nad Bałtyk do Gdańska.
Zarówno nazwa jak i charakter pryncypialnej ulicy w Gdyni często ulegały zmianom. Drogę Oksywską nazwano ul. Świętego Jana (od figury św. Jana Nepomucena znajdującej się aż za stacją Gd. Wzgórze św. Maksymiliana idąc w stronę Gdańska oraz osady podgdyńskiej o tej samej nazwie), następnie Św. Jańską, aż wreszcie - w połowie lat 30 - uzyskała dzisiejsze brzmienie: ul. Świętojańska. W czasie wojny główna arteria Gdyni nazwana została Adolf-Hitler-Strasse, a po wojnie - mimo zakusów by nazwać ją ul. Marszałka Stalina powróciła szczęśliwie do właściwej nazwy.

Całkowita długość ulicy - liczona od skrzyżowania z Derdowskiego aż do ostatniego bloku pod numerem 145 - wynosi 1866 m. Ciekawostką jest różnica poziomów na obu jej krańcach. Zwykle nie zwracamy na nią uwagi, podczas gdy równa się ona w przybliżeniu wysokości najwyższej kamienicy stojącej przy Świętojańskiej. I tak: przy budynku pod nr l i 2 wysokość terenu nad poziomem morza zbliżona jest do 4 m, przy budynku Urzędu Miasta wynosi 23 m., a przy ostatnim bloku (Świętojańska 141/145)jest to już 27 m n.p.m.
W 1930 r. Świętojańska otrzymała instalację wodnokanalizacyjną, wybrukowano ją, ułożono krawężniki i chodniki. Na odcinku od dzisiejszej Armii Krajowej /przed wojną E. Kwiatkowskiego/ w górę zbudowano pośrodku jezdni wysepki oddzielające oba kierunki ruchu. W 1936 r. usunięto je. Po wojnie zostały poszerzone chodniki kosztem jezdni.



(Poniższy artykuł napisano w roku 1999)
A jak będzie wyglądać Świętojańska za kilka lat (miesięcy)?

Władze z poprzedniego systemu politycznego, a i obecnego również, zawsze miały ambicje, żeby uczynić z Świętojańskiej wizytówkę Gdyni i zarazem swoją kartę przetargową. W związku z tym łudziły mieszkańców różnymi mirażami. Jak choćby po rozkruszeniu komuny - wizją światowego blichtru i pasażami na wzór paryskich, które miały przylegać do ulicy Świętojańskiej. Nie wszyscy jednak dali się złapać na lep propagandowych zapewnień.
Wlaściciele kamienic sami zaczęli kształtować wygląd ulicy wynajmując partery domów na sklepy, bistra i punkty usługowe. Z kolei najemcy, by przyciągnąć klientów i pokonać konkurencję, musieli uatrakcyjnić lokale, także od strony zewnętrznej.





Dekoracje zmieniały się, jak w kalejdoskopie, w zależności od branż, które następowały po tych, co przed chwilą splajtowały. Zmieniały się - nie zawsze na lepsze czy bardziej eleganckie, lecz często na brzydkie, kiczowate i niegodne tak eksponowanej ulicy.
Obecne władze - ku zaskoczeniu mieszkańców - zapowiadają poważne zmiany, choć do wyborów samorządowych jeszcze daleko. Konkurs na koncepcję urbanistyczno architektoniczną "Ulicy Świętojańskiej jako salonu Śródmieścia Gdyni", Zarząd Miasta ogłosil w sierpniu ubiegłego roku. Wzięto w nim udział osiem zespołów. Wyróżniono Warsztat Architektury Sopot (realizował dom handlowy Batory). Zaletą wyróżnionego projektu jest zachowanie historycznego układu przestrzennego. Zmiany na ulicy wiążą się z porządkowaniem sieci i reorganizacją ruchu kołowego (tylko samochody i trolejbusy). Docelowo przebudowana zostanie część od ulicy Jana z Kolna do gmachu Urzędu Miasta, w sumie około 1750 m. A jak ma wyglądać ulica Świętojańska - salon Gdyni pod gołym niebem? Jego ściany w sposób naturalny utworzą fasady kamienic, do wysokości pierwszego piętra kolorowe i niespójne, niczym kolaże. Powyżej zaś odrapane i brudne. Na "podłodze", a więc jezdni i chodnikach, zostanie położony elegancki dywan z bazaltowej gdyńskiej kostki i płytek z wyciśniętą muszlą, zarezerwowanych tylko dla Śródmieścia. Z posadzki wyrastać będą naznaczone akcentymi morskimi pachołki, poidełka, ławki i kosze.





Po obu stronach salonu co 20 metrów zostaną ustawione nowoczesne latarnie z tzw. odbłyskiem, które oświetlą przestrzeń, a nie płaszczyznę chodnika czy jezdni. One też przejmą na swoje "barki" sieć trakcyjną mocoaną dotychczas na ścianach kamienic i przez to bardzo uciążliwą dla mieszkańców. One też w razie potrzeby staną się słupami ogłoszeniowe - reklamowymi.



Słupy  światła


Oprócz latarni na każdym skrzyżowaniu zostaną ustawione po cztery bardzo wysokie słupy światła, które spełnią rolę punktów orientacyjnych w przestrzeni. Z elementów unikatowych do wystroju salonu autorzy koncepcji proponują podświetlaną Fontannę Światła, umieszczoną na placyku, przy kościele Najświętszej Maryi Panny która "zorganizuje" przestrzeń i podświetli pomnik Jana Pawła II. Autorzy proponują także na skrzyżowaniu z ulicą 10 Lutego, od strony Skweru Kościuszki - Bramę Morza w kształcie baldachimów, wysokich na 10 metrów, podświetlonych od dołu i zawierających w sobie fontanny. Wszystko ze stali tak polerowanej, że doskonale imituje żeliwne odlewy.
Nie wiadomo jeszcze czy w pobliżu pomnika Harcerzy Gdyńskich stanie w oszklonej gablocie jacht "Opty" Leonida Teligi, który z Gdyni wypływał w samotny rejs dookoła świata. Pomysł bowiem wzbudza liczne kontrowersje.



Jaht Opty


Wykorzystano materiały Dziennika Bałtyckiego.



Gdynia i okolice



Strony oficjalne

 Urząd Miejski
 Rozkład jazdy ZKM
 Gdyński Oœrodek Sportu i Rekreacji
 Akwarium Gdyńskie
 SKM
 Województwo Pomorskie
 Policja
 Utrudnienia na drogach

SONDA
Z czym Ci się najbardziej kojarzy Gdynia, co jest symbolem Gdyni?

Skwer Kościuszki
Molo w Orłowie
Klif orłowski
Dar Pomorza
ORP Błyskawica
Bulwar Nadmorski
Kamienna Góra
Pomnik gdyńskich rybek
Fontanna na Skwerze
Inny obiekt

kontakt  o portalu  linki  gdyńskie firmy 

Copyright © 2000-2013 BIG B. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.